Tak jako architektonické dílo má vnitřní a vnější prostor, tedy to, čím se liší od ostatních druhů umění, tak můžeme realizovaný výsledek považovat za "pouhý" viditelný vnějšek a "barevný" proces tvorby za neviditelný vnitřek.
Na tomto principu je založena filozofie naší prezentace pro výstavní expozici YOUNG BLOOD (Praha 2004). Je reakcí na sentenci "I´m an young Czech architect". Instalace je navržena jako prezentace tří ateliérů, architektů se společným příslovečným určením místa a času - Severní Morava a Slezsko, 21. století.
Tři panely definují v rovnostranném trojúhelníku vnější a vnitřní prostor. Panely se v rozích nedotýkají, umožňují nahlédnout dovnitř, do procesu tvorby. Ten je rozdělen na tři části, tři vnitřní strany panelů s protějším průhledem.
Panel první - individualita investora, zprůměrované cítění a míra schopnosti naslouchat.
Panel druhý - vlastní tvorba, nekonečné hledání otázek.
Panel třetí - determinanta instituce , legalizace chtěného.
Tyto tři prolínající se živly tvorby zde stělesňují lapidární, ba infantilní prostředky - dřevěné kostky. Kostky coby myšlenky, nástroje, prostředky... budou volně rozsypány na podlaze uvnitř hranolu.
Na vnějších stranách panelů se jednotlivé ateliéry prezentují sami, avšak s jednotnou grafikou - myšlenky, návrhy, realizace...
Prezentující:
Ing. arch. Jan Zelinka, Ing. arch. Tomáš Bindr, Atelier 38, s.r.o.
Ing. arch. Radim Václavík, ATOS-6
Ing. arch. Kamil Mrva, architektonické studio