Rodinný dům v Muglinově

Koncept

Cílem návrhu bylo soudobé cenově přiměřené bydlení. Toho bylo docíleno optimalizací velikostí jednotlivých obytných částí a eliminací nevyužitých prostor. Stříška v rovině střechy pasivně chrání proti přehřívání interiéru v letních obdobích. Relativní úspornost velikosti dispozice je kompenzována v interiéru prostorovou hrou objemů a světla. Přízemí je akcentováno velkorysým prosklením, které zvětšuje pocitově obytný prostor. Otevřené schodiště dominantně spojuje podlaží a je prosvětlené vertikální štěrbinou, která přivádí do celého domu východní slunce.

Pěší vstup do domu se nachází pod úrovní přístupové cesty. Proto markýza nad vstupem do objektu je až v úrovni střechy a je plynule protažená po celé délce osluněných fasád. Toto řešení vertikálně akcentuje vstupní část nejen při pohledu z ulice v místě pěšího napojení.

Dispozice

Dům je řešen jako dvoupodlažní nepodsklepená stavba. Dispozice je funkčně rozdělena do dvou podlaží (společenská a soukromá část). Na zádveří navazuje hlavní obytný prostor s kuchyní a jídelnou. Toaleta pro společenskou část je doplněna sprchovým koutem. Na kuchyň navazuje technická místnost s pračkou. V patře se nacházejí ložnice s příslušenstvím koupelny a šatny.

Fakta

Lokalita: Ostrava - Mglinov
Termín projektu / realizace: 2011 - 2012
Investor: soukromá osoba
Náklady realizace:  
Stupeň dokumentace: návrh, DÚR, DSP, DZS

Zastavěná plocha: 98 m2

Užitná plocha: 148 m2

Zpevněné plochy: 120 m2

Obestavěný prostor: 687 m3

Tým

Autor / autoři: Ing. arch. Radim Václavík
Spolupráce: Ing. arch. Eva Hudzieczková
Specialisté:  
Dodavatelé: STABA - SERVIS spol. s r. o.
Autor fotografií: Radim Václavík

 

Radim Václavík