U6 NIKÉ

Tým

Autor prostorové koncepce:
Ing. arch. Radim Václavík
Asistent:
Ing. arch. Eva Hudzieczková
Specialisté:
Lumitrix s.r.o.
Dodavatelé:
Radim Kolibík - CITY COLOR
 

Fakta

Lokalita:
Ostrava
Termín projektu / realizace:
29.01. 2020 / 10.03. 2020
Investor:
HISTORIE DOBRODRUŽSTVÍ

 

Návrh výstavní expozice loďi Niké – nejvýznamnějšího československého mořeplavce Richarda Konkolského.

Hlavním exponátem je samotná jachta Niké, na které mořeplavec Richard Konkolski obeplul zeměkouli. Niké je usazena do příběhu, popisujícího tuto dobrodružnou cestu plnou zajímavostí a rizika. Koncepce výstavy počítá s maximálním zapojením především malých návštěvníků, pro které je navržen interaktivní svět popisující celou cestu.

 

Niké

Jachta je usazena podélně vodorovně a natočena přídí k příchodu návštěvníků.

 

Moře

Podstavec zakrývající kýl lodi tvoří jednotlivá vodní „vlnová“ žebra. Pomocí plošných žeber je podle úhlu pozorovatele podvodní část jachty skryta či naopak viditelná. Vodní rovina oceánu se zvedá z úrovně podlahy a valí se ve vlně přes Niké.

 

Podmořský svět

Pod jachtou se rozprostírá tajuplný podmořský svět s prezentací všeho živého i mrtvého pomocí velkoplošných fotografií fotografky Taťány Vaisarové. Fotografie prezentují nekonečnou krásu i temné děsy.

 

Pláž – ostrov - útesy

Zvýšená podlaha především pro nahlédnutí do Niké také prezentuje osudy mořeplavců a trosečníků. Postupně se mění z mořské pláže stoupající k pevnině na tajuplný ostrov přecházející v členité útesy.

 

Šupiny

Rybí šupiny posloužily jako idea prezentace zajímavostí o celé plavbě. Součástí tohoto rybího těla je také doteková obrazovka s prezentací filmových ukázek z vlastní plavby a další podrobné informace.

 

Mapa trasy

Oválná mapa světa se znázorněním trasy plavby.

 

Kapitánský můstek

Kontejner - použitý autentický námořní kontejner posloužil jako symbol námořní dopravy, jako abstraktní velryba, ale také jeho střecha jako kapitánský lodní můstek a prezentace paluby jachty Niké v měřítku 1:1. Je možné si na palubu po strmém schodišti vylézt a rozhlédnout se dál, kam až oko dohlédne, nejlépe na unikátní dronové záběry fotografa Radima Kolibíka. V případě bouře je možné upravit kurz plavby správným směrem pomocí lodního kormidla a ve správnou chvíli vytáhnou po stěžni vlajku nebo plachtu. Vázání uzlů, házení lana a při přistávacím manévru vytahování kotvy. Tajná šifra rozvěšených signálních vlaječek ukrývá tajemství, které je nutno vyluštit. Pod palubou se nachází kajuta v měřítku jedna ku jedné. Tento simulátor houpající se paluby zvedne žaludek i starému mořskému vlku, který však udrží správný kurz plavby tím, že dle noční oblohy rozsvěcené mnoha souhvězdími vždy najde souhvězdí Jižní kříž.

Souhvězdí viditelné z makety kajuty

Cassiopeia - Kassiopea

Ursa Major - Velký vůz (patří do souhvězdí Velké medvědice)

Triangulum - trojúhelník

Delphinus – souhvězdí Delfína

Lyra – souhvězdí Lyry

Corona Borelis – souhvězdí Severní koruny

Crucis - Jižní kříž

 

Plavba jachty

Interaktivní hra prezentující souvislosti směru větru a směru plavby.

 

Projekce

Multimediální interaktivní projekce veškerých informací kolem cesty pro znavené mořeplavce, kteří si už potřebují odpočinout po dlouhé prohlídce všech částí expozice.

 

Cesta kolem světa končí na počátku.

Zde najdeme základní informace o celé výstavě, poděkování partnerům expozice a seznámení s realizačním týmem.

 

01_ATOS6_Nike.jpg